Fogmosás: A legalapvetőbb megelőzés!
Bár nem győzzük hangsúlyozni, hogy a szájhigiénia mennyire fontos szerepet játszik fogaink megtartásában, mégis az a szomorú tapasztalat, hogy a magyarországi lakosok általános szájhigiéniai állapota nagyon aggasztó képet mutat.
Ahhoz, hogy fogaink megfelelő állapotban tarthassuk, minimum naponta kétszer, reggel és este mossunk fogat, legalább 3 percig, teljes alapossággal. Ha tehetjük, mossunk fogat minden étkezés után! Fontos lenne a fogmosásokat követően szájvízzel is öblögetni, illetve fogselymet használni!
A helyes fogmosás:
Bármilyen hihetetlennek is hangzik, a fogmosásnak is megvan a maga technikája. A fogkefét a rágófogainkra merőlegesen, míg a többi fogunkra 45 fokos szögben tartva, körkörös mozdulatokkal kell tisztítani a fog felszínét, figyelve arra, hogy elég erősen, de ne túl durván dörzsöljük és vigyázva arra, nehogy az ínyt megsértsük fogmosás közben.
Ami még rendkívül fontos, hogy ne csak a fogaink külső, hanem belső oldalát is tisztítsuk meg!
Lehetőség szerint étkezés után fél óráig még ne mossunk fogat, hagyjunk időt nyálunknak, hogy lebontsa a szájban lévő savakat.
Ügyeljünk a fogkefe tisztán tartására!
Arra kevesen gondolnak, de a fogkefét, ha nem tisztítják ki két fogmosás között rendesen, illetve nem hagyják rendesen kiszáradni, akkor könnyen ideális környezetet teremtünk ahhoz, hogy az ártalmas baktériumok elszaporodhassanak. Alaposan le kell öblíteni a fogkefénket minden használat után és minimum fél évente, de jobb lenne három havonta cserélni!
Ha van rá mód, használjunk elektromos fogkefét, de természetesen a hagyományos fogkefe is tökéletesen alkalmas fogaink tisztán tartására. Ha a hagyományos fogkefe mellett döntünk, mindenképp válasszunk puha sörtéjű, kis fejű kefét.
Miért jó az elektromos fogkefe?
Az elektromos fogkefék a sörte hatékony mozgatásával sokkal eredményesebb fogmosást tudnak biztosítani, mint a hagyományos, manuális fogkefével való fogtisztítás. A modern készülékek jellemzően már rendelkeznek olyan plusz alkalmazásokkal, amelyek mérik a fogmosással eltöltött időt vagy akár a kifejtett erőt és figyelmeztetnek, ha túl nagy erővel nyomjuk a fogkefét a fogakhoz. Ráadásul már léteznek olyan telefonos applikációk is, amelyeket gyerekeknek fejlesztettek ki, és játékkal kötik össze a fogak tisztítását, így akár családi élmény is lehet a gyermekkel történő fogmosás, a kicsik pedig játszva tanulják meg és sajátítják el a fogmosás fortélyait!
A fogselyem használata:
A fogselyem használata a szájhigiénia fontos része, mivel ezzel az eszközzel kiválóan lehet a fogközök közé ragadt ételmaradék, illetve fogkő eltávolítására, valamint könnyűszerrel lehet eltakarítani a fogíny széléhez tapadt ételmaradékot és lepedéket is.
A fogselymet naponta egyszer, leginkább az esti fogmosás után érdemes használni, amikor egy jó ideig nem eszünk, illetve iszunk semmit.
Egyszerre 30-40 cm-t érdemes levágni, a levágott rész két végét a mutatóujj vagy a hüvelykujj köré csavarva, kb. 3-5 cm hosszúságú részt hagyva, a fogfelszínre vezetve, óvatosan, anélkül, hogy az ínyt megsértenénk, háromszori, ötszöri mozgatással húzzuk ki. Ezt minden fognál meg kell csinálni, úgy, hogy a használt részt feltekerjük az egyik ujjunkra, ezáltal biztosítva, hogy minden fogunkat tiszta felülettel tisztítsunk!
Először több mint valószínű, hogy a fogselyem használata kényelmetlen lesz, de ne csüggedjünk, egy kis gyakorlással hamar rutinná válik!
+ még egy jó tanács:
Betegség után ajánlott lecserélni a fogkefét, nehogy újra megtaláljanak a baktériumok és vírusok! Ugyanez érvényes amikor a járvány végeztével elmegyünk eltávolíttatni a fogkövet!