Hogyan tartsuk tisztán fogpótlásunk?
Sokan kénytelenek fogpótlással, akár kivehetővel, akár fixen rögzítettel élni. Számukra is lényeges, a fogpótlások, fogművek tisztán tartása, illetve óvatos használata, annak ellenére, hogy sokaknak nem kell fogszuvasodástól vagy fognyaki érzékenységtől tartania.
Az alapos tisztán tartás alapvető szabálya, hogy ugyan úgy használjunk fogkefét mintha az eredeti fogak lennének meg. Természetesen nagyon fontos, hogy a fogpótlás anyaga is meghatározza, milyen eszközzel tisztítunk, erre vonatkozólag mindig a pótlást elkészítő fogorvos tanácsát kell megfogadni!
Tisztításhoz használható eszközök, anyagok
Puha sörtéjű fogkefe:
Sok fogpótlás anyagában kárt tenne a hagyományos fogkefe rendszeres használata, ezért puha sörtéjű fogkefe használata javasolt. Ezeket a fogkeféket gyakran nem lehet kapni sima vegyeskereskedésekben, de drogériákban, gyógyszertárakban, nagyobb bevásárlóközpontokban be lehet ezeket szerezni.
Interdentális fogkefe:
A sörtéje olyan, mint az üvegmosó kefe feje. Az íny és a fogmű közötti rés tisztítására szolgál. Nagyon fontos, ha van ilyen rés, használjuk, mivel az ételmaradék ott tapad meg a legkönnyebben, ha nem tisztítjuk ki, az érintett terület könnyen elfertőződhet!
Interdentális fogkefékből több típus és méret létezik, ezért vásárlás előtt érdemes megkérdezni a fogorvosát azzal kapcsolatban, hogy ő milyet javasol?
Szájvíz használata:
Az alapos fogmosás érdekében érdemes szájvízzel alaposan öblögetni minden fogmosás után. A szájvíz fertőtlenít, a zubogtatással pedig olyan helyeket is elérhetünk vele, ahová a fogkefével nem jutottunk el.
Mivel szájvízből is sok márka létezik, azon belül pedig több típus, ezért ezzel kapcsolatban és érdemes megkérdezni kezelőorvosát, de gyógyszerész is tud segíteni a megfelelő szájvíz kiválasztásában!
Szájzuhany:
A szájzuhany lényegében egy tartály, a hozzá csatlakoztatott fogkefe alakú zuhanyfejjel. A tartályba érdemes 1:1 arányban szájvizet és csapvizet önteni, majd azzal alaposan átmosni a szájüreget, próbálva a nehezen elérhető részeket is átöblíteni.
A legtöbb szájzuhany ereje állítható, érdemes a legkisebb fokozattal kezdeni és fokozatosan emelni a víz nyomását, legalábbis addig, amíg a szájzuhanyt nem tudjuk magabiztosan és eredményesen használni.
Ezekből is sok fajta létezik, érdemes megbízható, ismert márkát választani, és természetesen olyanokra odafigyelni, amelyekre bármelyik elektromos termék vásárlásnál odafigyelünk, mint pl. mennyi garanciát vállal a gyártó vagy az eladó, illetve, hogy hol található szakszervíz, vagy van e cserére lehetőség?
Kivehető fogsor tisztítása
A kivehető műfogsornál beszélhetünk teljes műfogsorról és részlegesről. A fogművek tisztítása esetében nincs különbség a kettő között. Esténként műfogsor tisztító tablettát kell vízben feloldani, és legalább 10 percig áztatni, majd a vízzel leöblíteni. A rágófelületet és szigorúan csak a fogak felszínét puha sörtéjű fogkefével kell megmosni, ehhez használhatunk fogkrémet is.
Az akrilát részt, azaz azt, ami az ínnyel érintkezik érdemes durvább sörtéjű fogkefével tisztítani, de léteznek kifejezetten az ezen részek tisztán tartására készült speciális kefék is.
Részleges kivehető műfogsor esetében is így kell eljárnunk, de mivel nem teljes a foghiány, ebben az esetben az eredeti fogakat alaposan mossuk meg 2-3 percig legalább reggel és este!
Gyakori eset, hogy a kivehető műfogsor kicsúszik tisztítás közben a páciens kezéből, a csapba esve pedig megreped, eltörik. Ezt elkerülendő, érdemes törölközővel kibélelni a mosdókagylót, így, ha el is ejtenénk a műfogsort, az puhára esik, ezzel elkerülve annak sérülését!
Fontos lenne ezt a tanácsot megfogadni, mivel a fogászatok teljes leállásával a fogtechnikai műhelyek is beszüntették a munkájukat, így nincs, aki az ilyen eseteket meg tudná oldani!
Előfordulhat, hogy nem megfelelő tisztítás miatt gyulladásba kerül az íny, ilyenkor javasolt a kivehető műfogsor viselésének 3-5 napig történő szüneteltetése.