Foghiány- egyáltalán nem mindegy
Fogainkat rágásra használjuk. Bár ez a kijelentés már már banálisnak hat, általában a foghiánnyal akkor fordulunk fogorvoshoz, amikor az látható helyen hiányzik, tehát hiába a célszerűség, az esztétikára sokkal nagyobb hangsúlyt fektetünk!
A fogak szerepe
Az embernek ideális esetben 32 foga van, 28, ha a bölcsességfogakat nem számoljuk. A fogaink helyzete, alakja, az előtörésének üteme, mind egy meghatározott cél érdekében alakult ki, ez a cél pedig a tökéletes rágás! A rágáson belül is minden egyes fognak megvan a maga szerepe. Az elől lévő, vékonyabb fogak( metsző fog és szemfog) “darabolják fel” az ételt, a hátul lévő, tömörebb, szélesebb fogak (őrlők) pedig megőrlik azt. A rágás során az étel fokozatosan hátrébb kerül a szájban, mígnem a megfelelő “előkészítés” után nyelőcsőbe jut, onnan pedig tovább a gyomorba, ahol az étel megemésztődik.
Jut is, marad is…
Sokan úgy gondolkodnak, főképp ha hátul lévő fogaikról van szó, hogy ha csak egy hiányzik, az nem akkora probléma, mivel “van még elég” amivel rágni lehet. Csakhogy egy fog tartós hiánya a többi fogra is káros hatással van!
Fogainkat óriási terhelés éri a rágás során. Ha egy fog kiesik, vagy eltávolításra kerül és a helyére nem kerül semmilyen pótlás, akkor megszűnik a foghiány mellett lévő fogak támasztéka, emellett a fogakat ért terhelés nem lesz egyenletes. A nem egyenletes terhelés következtében egyes fogakat nagyobb terhelés ér, ezáltal nagyobb mértékben erodálódik, magyarul, jobban, hamarabb kopik el. Minél több fog hiányzik, annál nagyobb terhelés éri a megmaradt fogakat, így azok nagyobb mértékben, gyorsabban is kopnak!
Foghiány következményei:
További fogvesztés:
A tartós foghiány egyik következménye a fennmaradó fogak nagyobb mértékű eróziója. Emellett, ahol nincs fog, ott nem éri terhelés az állkapcsot, ezért az idővel sorvadásnak indul. A meggyengült csontszerkezet miatt a még bent lévő fogak is meglazulhatnak, később kihullhatnak.
Emésztési bántalmak:
A rágás az emésztési folyamat első és egyben legfontosabb fázisa. A nem megfelelően megrágott ételt a gyomor már nem képes megfelelően megemészteni, ami gyomorbántalmakat okozhat, kialakulhat reflux vagy savasodás, akár fekély is!
Általános egészségi állapot romlás:
A nem megfelelően megrágott, így a nem megfelelően emésztett ételből a szervezetünk nem képes megfelelő mértékben kinyerni a számára fontos vitaminokat és tápanyagokat. Ezek nélkül az immunrendszer gyengül, azaz nem lesz képes idővel a szervezet megfelelően védekezni a betegségek ellen!
Pszichológiai hatás:
A szem után a fogsor, a mosoly az, amit általában megnézünk egymáson. A hiányos fogsorral élők idővel könnyen depressziósak lehetnek, főleg, ha a foghiány rossz lehelettel is párosul. Az ilyen emberek könnyen érezhetik azt, hogy a környezetük egyre inkább elkerüli őket, ami sok esetben igaz is!
Lassú folyamat
A tartós foghiányból adódó betegségek lassan alakulnak ki, egy - egy fog nélkül kényelmesen, minden probléma nélkül lehet élni. A fentiekben felsorolt problémák nem egyenként, hanem egymásból adódóan keletkezhetnek. A nem megfelelő táplálkozás vagy a depresszió egyéb szövődményeképp sokféle betegség alakulhat ki, elég a szív és érrendszeri megbetegedésre, vagy súlyosabb esetben valamilyen rákos megbetegedésre gondolni!
Mit lehet tenni?
Természetesen pár hiányzó fog senkiből sem csinál egy hónapon belül emésztési zavarokkal küzdő rákos, depressziós személyt. Azonban érdemes végiggondolni, hogy egy egyszerű foghiány is milyen következménnyel járhat, ha egyáltalán nem kezeljük!
Ma már számos lehetőség van fogaink pótlására. Ezek többsége - állapottól függően - alacsony költségű, gyors és fájdalommentes.
Érdemes tehát már az első hiányzó fognál fogorvoshoz fordulni!